A rock és a jó édes apád! Világslágerek és apaképek (1. rész)
Akik nem könnyelműen
fogtak a húrok pengetésihez, azok bizony az elevenbe vágó családi sztorikat is
megénekelték a pop-rockkultúra elmúlt évtizedeiben. Az apa-kapcsolatok sem jelentettek
kivételt. Lehettek bár semmirekellő alakok, otromba fószerek, rajongott
példaképek, jókedélyű, link cimborák, vagy épp soha nem ismert idegenek, ezek
az apák legalább egy módon mégiscsak hozzájárultak ahhoz, hogy a könnyűzene
újabb legendákkal gazdagodjon.
1. Extreme: Our father
A karcos-loboncos bagázs dala, ahogy a címe is jelzi, közösségi szempontból tekint az édesapákra, a dalszöveg további részei alapján láthatjuk, hogy egy nemzedék apa utáni vágyát fejezi ki. Nemcsak a zene, hanem a téma is zúzós, hiszen a sokszor „apátlan nemzedékként” emlegetett korosztály lelécelős apa-figurája áll a középpontban. Ez a rockballada egyrészt övön aluli ütés, mert Gary Cherone irtózatos energiákat felszabadító hangja minden érzelmet felkorbácsol annak jellegétől függetlenül. Másrészt mert ez a dal a rock klasszikus lázadó-feleselő-elutasító attitűdjét feladva elsősorban nem szemrehányást tesz, hanem őszinte vággyal könyörög annak, aki épp elhagyni készül őt. A dal a III Sides to Every Story (1992) című lemezen található.
2. Mike + The Mechanics: The Living Years
Óriási sláger, zseniális szöveggel. Arra figyelmeztet, hogy addig nyíltan nézzünk egymás szemébe, addig emelkedjünk felül a kommunikációs akadályokon és a generációs különbségeken, amíg nem késő. Hogy az együtt töltött évek valóban „élő évek” legyenek – legyen élő a kapcsolat is. Akkor is törekedjünk erre, ha úgy érezzük, hogy a szüleink általi meghatározottságunk gúzsba köt, kéretlenül örökölt sebeink pedig igencsak sajognak. Gyógyulni és kapcsolatot gyógyítani nemcsak érdekünk, de felelősségünk is – mert apánk és életünk (is) csak egy van.
3. Beach Boys: Child is father of the man
Maradjunk a közösségi tapasztalatnál: amikor generációk közti szakadékról vagy épp hidakról beszélünk, azt sokszor elegánsan elhallgattuk, hogy a természet rendje szerint az ifjú generációból egyszer biztosan idős lesz – vagyis a változás a világban egyszerűen feltétele annak, hogy megértsük egymást. Apa és gyermek kapcsolatáról, valamint apaszerep és fiúszerep közti körforgásról a Beach Boysnak egy olyan számmal sikerült mementót állítani, melynek egyetlen mondatból áll a dalszövege.
4. Johnny Cash: A Boy Named Sue
Nem, ez nem tipikus apa-dal, mégis itt a helye ezen a listán, mert a zseniális hangulatú, és tulajdonképpen vicces country-blues-ballada valójában egy allegória. A fiát Sue-nak keresztelő apa és az emiatt érthetően bosszús gyermek története mögött azok a kérdések lüktetnek, hogy mihez kezd a fiú a sebek és nehézségek formájában kapott atyai örökség súlyával? Teret enged-e a haragjának? Megbosszulja-e apján annak hibáit, bűneit? Hogyan jut el a pofozkodástól a megbocsájtásig, és hogyan válik életre szóló erő és előny abból az irtózatos teherből, amit egy rossz szülői döntés képes a vállunkra tenni? Jó agyalást, és jó térdrugózást kívánunk hozzá!
5. Queen: Father to son
Állhatna itt Madonnától a Papa don’t preach, Eric Claptontól a My father’s eyes vagy a Zorán által is feldolgozott Cat’s in the Cradle (utóbbiról lesz még szó a magyar apás rockslágerek listája kapcsán) Harry Chapintől, de mégsem. Egyrészt azért nem, mert a Queen zenéjét még ilyen legendáknak is bajos volna überelni, másrészt pedig ez az a dal, amelyik bátorságot önt az emberbe akár a saját apjával és apaságával kapcsolatban is. Az a dal, amelyik a kitartó, generációkon átívelő és már a születést is megelőző apai szeretetről szól, a betartott ígéretről és a bizalomról, mely apáról fiúra száll, és a reményről, hogy erre a jelenlétre lehet jövőt, világot és saját apaságot is építeni. „I fought with you, fought on your side / Long before you were born” – Az oldaladon küzdöttem jóval azelőtt, hogy megszülettél. Ki tudna ilyen bátorító apai szeretetnek ellenállni?